Blog

18 Nisan 2021

TRAFİK KAZASI TAZMİNATI NEDİR?

Bir başka anlatımla, kazazede veya vefatı halinde yakınları, kusurlu olan kişiye dava açmadan doğrudan sigorta şirketine başvurup sigorta şirketine karşı dava açabilirler.  Karayolları Trafik Kanunumuzun 97. Maddesine göre de; zarar gören, zorunlu trafik sigorta poliçesinde yazılı sınırlar içinde doğrudan sigorta şirketinden zararını talep edebilir.

Bilindiği gibi zorunlu mali mesuliyet sigortaları (trafik sigortaları) trafik kazasına karışan 3.kişilerin maddi zararlarını karşılamak için var olan bir sigorta türüdür. Karayolları Trafik Kanununa göre tüm motorlu araçların trafik sigortası olmak zorundadır. Trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır.

Bu durumu denetlemek de devletin sorumluluğundadır. Yasaların koyduğu bu yasağa rağmen aracını sigorta ettirmeyen sürücülerin karıştıkları trafik kazalarında zarar gören 3. Kişilerin zararlarının giderilmesi ve kişilerin mağdur edilmesini önlenmesi gerekiyor.

Türkiye de Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesinde güvence hesabını adında bir birim kurulmuş olup trafik sigortası bulunmayan araçların karıştığı kazalarda oluşan maddi zararlar güvence hesabından talep ve dava edilebilir.

Genel